Programme: Thursday 3 December

8.30am  

Mihi whakatau (Otago Polytechnic main entrance, Forth Street


9.00am 

Registrations (Otago Polytechnic main entrance, Forth Street)


9.30am 

MC: Rāniera Dallas 


10.30am - PRESENTATIONS

Poster presentation (available all day)

  • Mia Morgan and Tapuwa Marapara: The Application of the Cultural Health Index (CHI) and the use of scientific data to assess the quality of three fresh water bodies

20 minute oral presentations 

Stream Tahi (in The Hub) - Chair, Kelli Te Maihāroa 

  • Jenny Lee-Morgan and Eruera Lee-Morgan: Puni Reo: Normalising te reo Māori in Poitarawhiti (Read abstract)
  • Tepora Emery, Fiona Cram, Beverley Te Huia, Reti Reo Fox, Tiopira Te Huia, Kathleen Morrison, Violet Aydon-Pou, Zack Makoare, Tk Pohatu, Morehu Munro: Popoia te Kākano kia Puawai & He kaupapa rangahau i te ao hurihuri (Read abstract)

Stream Rua (in G201) - Chair, Ron Bull 

  • Vicki Rangitautehanga Murray: Tē toki tangatanga i te rā (Read abstract)
  • Te Urikore Biddle and Jane Caffery: Te Kete Hikitia (Read abstract)
  • Fallyn Flavell, Dell Raerino, Heather Hamerton: Students’ Motivations to learn te reo Māori (Read abstract)

Stream Toru (in G204) - Chair, Rachel Dibble

  • Rau Hoskins: Urban Intergenerational Kainga Innovations: Culturally responsive mare-based housing solutions (Read abstract)
  • Rihi Te Nana and Hermione Keepa: Hihiko  o Mangarautawhiri - Power sovereignty for a prosperous whānau and hapū (Read abstract)
  • Shirley Lyford: Know then thy place- the place of the settler in the creation and dissemination of indigenous knowledge (Read abstract)

Stream Whā (in G323) - Chair, James Sutherland

  • Sally Baddock: Motivators and barriers to breastfeeding in a mainly Māori community in New Zealand (Read abstract)
  • Charmaine Tukua: Ko te Haruru o Rūaumoko – The Impact of the 22nd Feb 2011 Earthquake on Teaching & Learning 10 years later (Read abstract)
  • Charmaine Tukua, et al: Preparing Them  - Autonomous Learning and Teaching Experiences by Four Language Educators in New Zealand (Read abstract)


12noon 

Lunch break (The Hub) - Hāngī 


1.00pm
 - PRESENTATIONS 

15/20 minute oral presentations 

Stream Tahi (in The Hub) - Chair, Kelli Te Maihāroa 

  • Haki Keogh: Tangata whenuatanga: Whenua vs. Property (Read abstract)
  • Mere Kepa, Nina Matenga, Catherine Murupaenga-Ikenn, and Dr Benjamin Pittman: Whakaora ngā whenua whāma: Utilising mātauranga Māori and western science to protect and restore the soil on rural farms in Te Tai Tokerau (Read abstract)

Stream Rua (in G201) - Chair, Ron Bull 

  • Tepora Emory: Arā ko ngā kupu tuku iho o te Ahi Kaa He hononga whenua,he hononga wai, he hononga tangata | Those who keep the home fires hold the knowledge connections between the land, the waters and the people (Read abstract)
  • Kim Penetito and Ngahuia Eruera: Marae Ora Kainga Ora (MOKO): Marae-based research methodology (Read abstract)

Stream Toru (in G204) - Chair, Rachel Dibble

  • Adrian Woodhouse: Cultural Retention and Revitalisation within Kaupapa Māori Research: The Role of Contemporary Creative Expression (Read abstract)
  • Kelly Pender: How Kaupapa Māori and Pūrākau methodologies guided a scholarly journey (Read abstract)
  • Rachel Dibble: When the River Wakes (Read abstract)

Stream Whā (in G323) - Chair, James Sutherland

  • Marcus Tuwairua: The Whakapapa of Tīeke / Saddleback (Philesturnus caraculatus) Translocations since the 1960’s (Read abstract)
  • Jarrod Matchitt: Determining growth rates of Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and Brown trout (Salmo trutta) in lakes Te Anau, Manapouri, Poteriteri and the Upper Waiau River (Read abstract)


2.00pm 

Keynote speaker: Dr Eruera Tarena


3.00pm 

Mihi haere and koha haere